Rytuał Rodzinny pomoże w przeżyciu Wielkiego Tygodnia  

W naszej diecezji tarnowskiej powstał „Rytuał Rodzinny”. To opis tradycji religijnych i rodzinne nabożeństwo pokutne. Są również modlitwy, które mają pomóc w przeżyciu Niedzieli Palmowej i Wielkiego Tygodnia w gronie rodziny – czyli w domowych kościołach.

Na Portalu Diecezji Tarnowskiej są teksty na Niedzielę Palmową i Wielką Środę. Mając do wyboru rożne typy plików (PDF, ePub, MOBI) można pobrać je na telefony komórkowe, tablety, czytniki ebooków i komputery, aby z nich skorzystać. Są także krótkie filmy – komentarze liturgiczne. Kolejne teksty będą się sukcesywnie pojawiać. Można więc poznać historię Niedzieli Palmowej. Jest także opis liturgii. Trzecia część została zatytułowana „Dzisiaj w domu”. To zaproszenie do zrobienia palm i wspólnej modlitwy w rodzinie dla uczczenia wjazdu Pana Jezusa do Jerozolimy. „Mimo iż tego roku nie ma możliwości poświęcenia palm, to jednak i tak warto zrobić palmę w domu i położyć na domowym ołtarzyku. Prawdopodobnie obecnie palmy będą mniejsze i nie tak okazałe jak zwykle. Ale jeżeli ktoś z was ma dzieci, to razem z nimi może zrobić własnoręcznie choćby małą palemkę, tłumacząc im przy okazji skąd jest ten zwyczaj. Tegoroczna Niedziela Palmowa z tym naszym rodzinnym obrzędem, pomoże nam zrozumieć, że palma nie jest amuletem, który miałby chronić nas, nasze domy lub pola od złych duchów. Palma stanie się dla nas cenną pamiątką spotkania z Jezusem” – czytamy w Rytuale Rodzinnym. Zawiera on także modlitwę rodzinną, psalm, fragment papieskiej homilii na temat procesji z palmami, propozycje pytań dla dzieci m.in. po co Jezus poszedł do Jerozolimy? Jakie zadanie Pan Jezus dał swoim uczniom? Ponadto jest również zachęta, by rodzice pobłogosławili swoje dzieci wypowiadając krótką modlitwę.

Na Wielką Środę przygotowane zostało Rodzinne nabożeństwo pokutne. „Jest ono duchowym przygotowaniem do wzbudzenia w sobie żalu doskonałego z miłości do Boga. Na modlitwie zbadajcie wasze sumienie, uznajcie grzechy, które was obciążają, zapragnijcie gorąco się wyspowiadać, kiedy już skończy się obecna trudna sytuacja oraz postanówcie poprawę. Dzięki temu zostaniecie oczyszczeni przez Miłosierdzie Boże i lepiej przeżyjecie nadchodzące święta” – czytamy w opracowaniu, które zawiera rachunek sumienia dla małżonków i młodzieży. Szczegóły można znaleźć na www.diecezja.tarnow.pl

wiadomość z KAI

2020-04-05T04:41:50+02:00